A hálózati Ethernet-kábeleket általában adatátvitelre használják. Az IEEE 802.3af és 802.3at szabványok azonban meghatározzák a hálózati kábelen keresztüli tápellátás funkcióját is. Így kisebb hálózati eszközöket áramforrás nélkül is táplálhat, anélkül hogy újabb külön kábelt kellene használni. Nézzük meg a PoE (Power over Ethernet) előnyeit és hátrányait és specifikumait.
Az ezredfordulón széles körben elterjedt az internetes telefonálás technológiája, azaz a VoIP. Az IP-telefonok egyik hátránya az volt, hogy külön kábelt kellett csatlakoztatni az áramforráshoz. Éppen az extra tápegység megszűntetése volt a PoE megjelenésének fő mozgatórugója. Ez a funkció ugyanis lehetővé tette az IP-telefonok táplálását és az adatok átvitelét egyetlen kábellel, ami egyszerűbbé tette az eszközök csatlakoztatását és a kábelek megtakarítását.
Ahhoz, hogy a hálózati kábelen keresztüli tápellátás lehetséges legyen, az adatkábellel együtt tápfeszültséget kell beinjektálni. Ezt kétféleképpen lehet megtenni, azaz PoE-t támogató switch segítségével (általában aktív) vagy speciális PoE injektorok alkalmazásával (passzív).
Néhány adatkapcsoló közvetlenül támogatja az aktív vagy passzív PoE funkciót. A tápellátást támogató adatkábelek minden portján elérhetők lehetnek. Ebben az esetben azonban figyelembe kell venni, hogy a kapcsoló tápegysége nincs méretezve az összes port egyidejű táplálására. Hogy elkerüljük a túlterhelést, ne csatlakoztassunk több mint a portok felének megfelelő számú eszközt a PoE-n keresztül a dataporthoz. Például egy 10 portos kapcsoló valószínűleg nem lesz képes több mint 5 eszközt egyszerre táplálni, gyakran kevesebbet is. Vannak olyan hálózati kapcsolók is, amelyek kifejezetten PoE-t támogató portokkal rendelkeznek. Ezeknél garantált a teljes tápegység, de mindig ellenőriznünk kell, hogy melyik port csak adatátvitelre szolgál és melyik táplált.
A passzív PoE elvén működnek, amelyek során egyszerűen a hálózati kábel nem használt vezetékére kerül a kívánt feszültség, az úgynevezett PoE injektorok. Ezeket az egyes Ethernet-kábelekre helyezik és egyetlen eszköz táplálására szolgálnak. Az injektorok használata egyszerű és olcsó megoldás, azonban számos hátrányt és kockázatot hordoz. A PoE injektorok alkalmazásakor jelentős feszültségesés léphet fel hosszú kábeleken. Rossz kábelezés vagy nem kompatibilis eszköz használata esetén a kábel vagy a csatlakozó megsérülhet. Ha az passzív Pover over Ethernet táplellátással rendelkező kábelt egy olyan interfészbe csatlakoztatjuk, amely az adatok kétirányú átviteléhez az összes kábelszálat használja, rövidzárat és kiégést okozhat.
A fent említett IP-telefonok mellett a PoE funkcióval rendelkező táplálás főként webkamerák esetében is használatos. Így megszűnik az egyes IP-kamerák hosszú tápkábeleinek feszültsége, az adatátvitel és a tápellátás kizárólag Ethernet-kábelen keresztül történik. A tápellátás PoE segítségével néhány típus Wi-Fi hozzáférési pont (Access Point) esetében is támogatott a vezeték nélküli jel hatókörének bővítéséhez.
Ha úgy dönt, hogy egyes eszközeit Ethernet-kábelen keresztül táplálja, válassza ki a legmegfelelőbb módot a feszültség beinjektálására. A PoE injektorok használata egyszerű és olcsó, de számos kockázattal is jár, amelyeket figyelembe kell venni.
A SpaceX az új-zélandi One NZ operátorral együttműködve elindította az első országos műholdhálózatot SMS üzenetek küldésére. Ez az áttörő szolgáltatás lehetővé teszi a kommunikációt olyan területeken is, ahol nincs hagyományos mobiljel. Jelenleg csak négy telefonmodellt támogat, és az üzenetek kézbesítése akár 10 percet is igénybe vehet.
A Tynker egy modern platform, amely szórakoztató módon tanítja a gyerekeket programozni. A vizuális blokkok segítségével saját játékokat, animációkat hozhatnak létre, vagy robotokat irányíthatnak. A platform támogatja a kreativitást, a logikus gondolkodást, és lehetőséget ad a gyerekeknek, hogy játékos módon ismerkedjenek meg a technológiával. Fedezze fel, hogyan működik, és miben jobb vagy rosszabb, mint más platformok.
Digitális áramszünet. A ChatGPT, Sora, Instagram és a Facebook nem működtek. Milliók maradtak hozzáférés nélkül kedvenc szolgáltatásaikhoz. A kimaradások rámutattak az online világ törékenységére és a technológiák iránti függőségre. Az OpenAI szerverproblémákkal küzdött, míg a Meta globális kimaradást tapasztalt. Mi történik a technológiai óriások falai mögött?
Szeretné, hogy gyermeke játékosan és elérhető formában tanulja meg a programozás alapjait? A Scratch ideális kiindulópont. Ez a vizuális programozási nyelv lehetővé teszi a gyerekek számára, hogy játékokat, animációkat és történeteket készítsenek bonyolult kódolás nélkül. Megtanulják a logikus gondolkodás és kreativitás alapjait, és megnyílnak nekik a valódi programozás kapui.
A Wi-Fi 6, a legújabb vezeték nélküli hálózati szabvány, forradalmasítja a sebességet, a kapacitást és a hatékonyságot. Az olyan új technológiáknak köszönhetően, mint az OFDMA, a MU-MIMO és a BSS Coloring, akár négyszeres áteresztőképességet is képes nyújtani, és több eszközt egyszerre kiszolgálni. Tudja meg, hogyan segíthet önnek a Wi-Fi 6 otthonában és irodájában.
A programozás nem csak kódírásról szól, ez az út a logikai gondolkodás és a kreativitás fejlesztéséhez. Fedezze fel, hogyan mutathatja be a gyermekeknek a programozás világát szórakoztató módon, egyszerű blokknyelvektől kezdve a valódi kódolásig.