A média fájlok minőségét tekintve a felhasználók igénye folyamatosan nő, ezért nem szabad megfeledkezni az internetkapcsolat gyorsaságának növeléséről sem, mivel a diszken tárolt videók nézésének divatja már rég a múlté. A közeli jövő a streamingé és a 4K kiterjesztéseké. Készítse fel erre Ön is saját internet kapcsolatát.
Ön is belefut olyan kifejezésekbe, mint a HD és a 4K, de nem igazán tudja, mit jelentenek? Ezek a rövidítések képfelbontásokat jelölnek, melyek a képek minőségét hivatottak jelezni. Itt is az az egyszerű egyenlet érvényes, miszerint minél magasabb a felbontás, annál jobb a kép minősége. Addig amíg néhány évvel ezelőtt a HD felbontás (1920 × 1080 pixel) nagy ritkaságnak számított, manapság már kezdenek megjelenni 4K felbontású (3840 × 2160 pixel, úgynevezett UHD), élő közvetítések és online szolgáltatások.)
Ha Ön is az igényes felhasználók táborába tartozik, egyszerűen nem hagyhat ki egy ilyen lehetőséget. Ugyanakkor meg kell említeni, hogy a 4k felbontású videókat HD kiterjesztésű képernyőn nézni semmire se jó. A megjelenítő eszköznek támogatnia kell az adott felbontást. Nagyobb felbontásúra állitani a videó lejátszást, mint ahogy azt reálisan meg tudja jeleníteni, felesleges terhet jelent az internet kapcsolatára is.
Azon online területek közül, ahol legtöbbször találkozunk a 4k tartalommal, az első helyen egyértelműen az online játék stream oldalak állnak. A második helyen különböző online filmnézős oldalak találhatók, a harmadikon a YouTube egyes csatornái és végül a YouTuberek. Az interneten világán kívül a 4K, Ultra HD vagy Blu-ray kifejezések egy ideje már megszokottá váltak. A Cseh piacra az első ilyen film a 2017-es év második felében érkezett meg.
Várhatóan a 4k lesz a standard képfelbontás. Végül is már néhány éve, hogy megjelent a piacon és manapság már kezdenek megjelenni az olyan eszközök, amik már akár 8k felbontású videókat is támogatnak. Ön is vágyik arra, hogy tökéletesen éles képvilágú filmeket vagy videókat nézzen akár online videómegosztón keresztül? Igazán gyors és stabil internetkapcsolat nélkül ez nehezen megvalósítható.
A 4k felbontású videók átvitele magas követelményeket támaszt az internet gyorsaságával szemben. Az Amazon minimum 15 Mbit / s letöltési sebességet, a Netflix több mint 25 Mbit / s letöltési sebességet javasol a zavartalan filmezés érdekében. Amennyiben nem tudja milyen gyors internetkapcsolattal rendelkezik, mindenképpen megéri lefuttatni internet sebesség tesztet
Még akkor sem lehet teljesen biztos abban, hogy élvezni tudja a 4k felbontású videófilmeket, ha a szolgáltatójánál 25Mbit/s vagy annál gyorsabb internet előfizetése van. Csúcsidőben az internet gyorsaságát befolyásolja az aggregáció, és további komplikációkkal is számolhat, amennyiben egy háztartáson belül több eszközön egyszerre használják az internetet. Ez manapság teljesen általános jelenség az okostelefonok, játékkonzolok és tabletek esetében.
A 4k videók élvezhető lejátszását tekintve a gyorsaság és az aggregáció nem az egyedüli tényezők, amit érdemes figyelembe vennie az internetkapcsolat kiválasztásánál. Az átvitt adatok mennyiségének korlátozása szintén fontos tényező. Ez a figyelmeztetés azonban elsősorban a mobilnetet és a kisebb internetszolgáltatók ügyfeleit érinti, ahol is az internet szolgáltatók korlátozhatják az átvitt adatok mennyiségét. Egy órányi 4k felbontású videó nézése közben kb 7GB adatmennyiség átvitel megy végbe. Ez egyáltalán nem kevés, ezért inkább előre győződjön meg róla, hogy Önre nem vonatkozik-e valamilyen adatkorlátozás.
A fent említett internet sebesség tesztet és a szolgáltató feltételeinek áttekintését érdemes a lehető leghamarabb elvégezni. Legalább azelőtt, hogy olyan szolgáltatási tagságot rendel meg, ahol csak 4k-s videókat tud megnézni. Ilyen például a Netflix. Havi 300 cseh koronát kifizetni az Ultra HD minőségért, majd ezután rájönni arra, hogy az internet sebessége akadályozza Önt annak használatában, elég nagy kár lenne. Ha már tudja mit vár el egy jó internetkapcsolattól, találja meg az Ön számára megfelelőt kapcsolat lakóhelyének megadásával egyszerűen és gyorsan. Az összes szolgáltatót felsoroló lista tartalmazza az összes fontos információt, hogy még könnyebben tudja meghozni döntését.
Az Alice egy oktatási platform, amely lehetővé teszi a gyerekek és diákok számára, hogy megismerjék a programozás világát 3D animációk, interaktív történetek és egyszerű játékok készítése révén. Alkalmas általános iskolásoknak és főiskolai felhasználóknak egyaránt. Mit kínál és hogyan működik?
Az amerikai kormány vizsgálatot indított a kínai TP-Link cég ellen, amely a routerek piacának 65%-át uralja. Az ok: a nemzetbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak, miután kiderült, hogy eszközeiket zsarolóvírustámadások során használták.
Az OpenAI a karácsonyi akcióját, a „12 nap OpenAI”-t egy forradalmi o3 modell és annak kisebb verziója, az o3-mini bejelentésével zárta. Az új modell jelentős javulást ígér az érvelés és a komplex feladatok megoldásának területén. Egyelőre csak a biztonsági kutatók számára lesz elérhető.
A SpaceX az új-zélandi One NZ operátorral együttműködve elindította az első országos műholdhálózatot SMS üzenetek küldésére. Ez az áttörő szolgáltatás lehetővé teszi a kommunikációt olyan területeken is, ahol nincs hagyományos mobiljel. Jelenleg csak négy telefonmodellt támogat, és az üzenetek kézbesítése akár 10 percet is igénybe vehet.
A Tynker egy modern platform, amely szórakoztató módon tanítja a gyerekeket programozni. A vizuális blokkok segítségével saját játékokat, animációkat hozhatnak létre, vagy robotokat irányíthatnak. A platform támogatja a kreativitást, a logikus gondolkodást, és lehetőséget ad a gyerekeknek, hogy játékos módon ismerkedjenek meg a technológiával. Fedezze fel, hogyan működik, és miben jobb vagy rosszabb, mint más platformok.
Digitális áramszünet. A ChatGPT, Sora, Instagram és a Facebook nem működtek. Milliók maradtak hozzáférés nélkül kedvenc szolgáltatásaikhoz. A kimaradások rámutattak az online világ törékenységére és a technológiák iránti függőségre. Az OpenAI szerverproblémákkal küzdött, míg a Meta globális kimaradást tapasztalt. Mi történik a technológiai óriások falai mögött?