A japán tudósok új világrekordot értek el az internetszolgáltatás sebességében, amely 402 terabit másodpercenként. Ez az eredmény 1,6 milliószor gyorsabb, mint az átlagos internetsebesség az USA-ban. Eredményüket kereskedelemben elérhető optikai szálak és különböző technológiák kombinációjával érték el. Bár a sebességet csak laboratóriumi körülmények között sikerült elérni, feltételezik, hogy a kutatás hozzájárulhat az optikai hálózatok további fejlesztéséhez.
Képzelje el, hogy egyetlen másodperc alatt letöltheti az egész Netflix könyvtárat. Ez sci-finek hangzik? A japán tudósok számára ez valóság. A japán Nemzeti Információs és Kommunikációs Technológiai Intézet (NICT) kutatócsoportja nemrégiben elérte az internetszolgáltatás sebességével kapcsolatos hihetetlen mérföldkövet.
A japán tudósok új világrekordot állítottak fel az adatátvitel sebességével, amely lenyűgöző 402 terabit másodpercenként (Tbps). Összehasonlításképpen, ez az internetkapcsolat 1,6 milliószor gyorsabb, mint az átlagos szélessávú kapcsolat az USA-ban. Ilyen sebességgel másodpercenként körülbelül 12 500 filmet tölthetne le.
A siker kulcsa a kereskedelmi forgalomban kapható optikai száltokok kihasználása és a különböző technológiák okos kombinációja volt. A kutatók kihasználták a szabványos optikai szálak összes átviteli sávját és különböző erősítési technológiákat alkalmaztak. Ezáltal sikerült kihasználni a korábban nem használt hullámhosszokat.
A NICT nagy potenciált lát a fejlesztésben az optikai kommunikációs infrastruktúra kapacitásának bővítésére. Az adatszolgáltatások iránti növekvő kereslettel ez a technológia a jövőben jelentősen hozzájárulhat az egyre magasabb internetkapcsolati igények kielégítéséhez.
Mindenesetre, mielőtt ez a lenyűgöző sebesség az otthonainkban megvalósulna, még sok akadályt kell leküzdeni. Bár a rekordot kereskedelmi forgalomban elérhető optikai szállal érték el, de optimális laboratóriumi körülmények között. Ezt a sikert a valós világba átültetni további kutatásokat és forrásokat igényel.
Összehasonlításképpen, az átlagos szélessávú kapcsolat sebessége az USA-ban 2024 májusában 248,27 Mbps letöltési és 34,23 Mbps feltöltési sebességgel mérték. A leggyorsabb szolgáltató, a Cox, 2023 negyedik negyedévében érte el a legmagasabb átlagos sebességet. Az ezen szokásos sebességek és a japán rekord közötti különbség valóban csillagászati.
Bár az új technológia gyakorlati alkalmazásának útja még hosszú, ez az áttörés lenyűgöző betekintést nyújt az internet jövőjébe. Ki tudja, talán egy nap mindannyian olyan sebességgel fogunk szörfözni az interneten, amiről ma csak álmodhatunk.
A gyerekek internetes biztonsága nagymértékben a szülők felelőssége. Ezért készítettünk egy átfogó útmutatót a gyerekek internetes védelméről. Megtanulják, hogyan beszéljenek nyíltan a kockázatokról, állítsák be a határokat és védjék meg a magánéletüket.
Egy új tanulmány aggasztó tényt tárt fel: a SpaceX által biztosított Starlink műholdak zavaró rádiókibocsátásokat produkálnak, amelyek veszélyeztetik az űr megfigyelését a rádióteleszkópok segítségével. A második generációs Starlink kibocsátásai akár 30-szor erősebbek, mint az előző generációé, és komoly problémát jelentenek a csillagászok számára.
Úgy érzi, hogy az állandó görgetés elnyeli? Nem ér rá másra, csak az okostelefonjára? Nem kell szégyenkeznie, de valamit tenni kell ellene. Megmutatjuk, hogyan végezhet hatékony digitális detoxot, ami segít újra felfedezni az offline világ varázsát.
Az OpenAI bemutatta az o1 névre keresztelt új mesterséges intelligencia modellek sorozatát, amelyek forradalmasítják a komplex gondolkodás és a problémamegoldás területét. Az o1 modellek kiválóak olyan területeken, mint a tudomány, a programozás és a matematika, ahol a doktoranduszokkal összehasonlítható eredményeket érnek el. Az OpenAI a biztonságra is összpontosított, és új képzési megközelítést dolgozott ki, amely megakadályozza az AI visszaéléseket.
Emlékezz a Blade Runner film lélegzetelállító jövőképére – holografikus reklámok, kibertér és mindenütt jelenlévő hálózatok. Valóra válhat ez a fikció? Tudja meg, mit várhatunk az internet jövőjétől, és hogyan fogják elmosódni a határok a valóság és a virtuális világ között.
Zavarást okoz a késleltetés és a magas ping online játék közben? Tudja meg, milyen internetsebesség szükséges a sima játékélményhez, és hogyan optimalizálhatja csatlakozását. Felfedjük a router beállításának tippeit, a késleltetés hatását a különböző játéktípusokra, és további hasznos tanácsokat, amelyek segítségével uralhatja a virtuális csatamezőket.